Тука е кога сакаме да го подобриме расположението, да ја подигнеме својата енергија, да покажеме некому дека ни се допаѓа и тоа е одличен начин да се извиниме кога генерално ќе згрешиме нешто.

Порано беше повредно дури и од сувото злато, а фасцинацијата со него не стивнува ниту денес. Се разбира, зборуваме за чоколадото, без кое денес не можеме да замислиме каков било десерт, па затоа не е изненадувачки што сè повеќе атракции се посветени на тоа! Очигледно, музеите за чоколадо полека стануваат вистинска атракција во светот, а на списокот со атракции што мора да се посетат е  музејот во Швајцарија, кој беше отворен оваа недела, на задоволство на многумина љубители на овој најпопуларен десерт во светот.

Тоа е музејот „Lindt Home of Chocolate“ со седиште во Килберг близу Цирих, создаден во стилот на Willyja Wonk. Овој музеј, поддржан од архитектонската фирма Ателје Брикнер, изгледа точно како што би го замислиле; го има својот примамлив десерт на секој чекор, и дефинитивно и најатрактивното лоби со највисоката фонтана за чоколадо, висока 9,3 метри.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЖолто – лимон боја: есенски тренд за 2020
Следна објаваНајубави есенски торби: амблем на женственоста!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ