Сепак, добра вест е дека има многу работи што можеме да направиме за да се прилагодиме на оваа ситуација. Дизајнерите и инженерите излегуваат со најразлични интересни идеи за да ја намалат можноста за трансмисијата на јавни места, покрај очигледното носење заштитни маски.
Признавајќи го фактот дека јадењето во затворен простор е примарен вектор за ширење на вирусот корона, проектот Plex’Eat создаден од Кристоф Гернигон го става секој гостин зад неговиот личен штит за хигиена. Овие висечки капи капаци создадени од плексиглас, ве опкружуваат од три страни додека седите на масата, намалувајќи го ризикот од контаминација.

Покрај индивидуалните штитови, дизајнерот излезе со идеја да создаде варијанти кои би можеле да опфатат две лица или целото семејство, што би овозможило приватни разговори, што инаку би било невозможно. Тој исто така истакна дека неговото создавање не се применува само во ресторанскиот сектор, туку може да се користи и во барови, салони за убавина, аеродроми и бројни други места.

Plex’Eat веќе е инсталиран во париски ресторан како форма на демонстрација, а францускиот бренд Ситур започна со производство на модели за едно или две лица.

Дали ова ќе стане нова визија за нашата иднина или нова нормалност што сите со задоволство го споменуваат, останува да видиме.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваИсидора – скулпторска маса за кафе за беспрекорен амбиент!
Следна објаваChanel – Смели панк стилови!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ