Ако барате неколку едноставни козметички третмани што сакате да ги пробате дома, тогаш кесички со чај дефинитивно можат да ви помогнат.
Една од најчестите придобивки од чајните кесички во рутината за убавина е да се намали отокот. Кофеинот во чајот помага да се намалат крвните садови, со што се намалува воспалението. Може да користите вреќи со црн или зелен чај за оваа варијанта.

Можете исто така да користите кесички од црн или зелен чај (и тоа замрзнати) за да ги смирите темните кругови околу очите. По подготовката на зелениот чај, можете да ги искористите листовите од кесичката за лице. Зелениот чај содржи антиоксиданти кои помагаат во обновата на клетките на кожата.

Зелениот чај содржи антиоксиданс Epigallocatechin Gallate (EGCG) кој може да има позитивен ефект врз растот на косата. Можете да додадете неколку вреќички зелен чај во врела вода и откако ќе се олади, можете да go нанесете на влажна коса. Оставете  10 минути пред да ja исплакнете.

Ако имате коњуктивитис или инфекција на очите, можете да користите кесички со чај и да ги ставите на инфицираното подрачје. Ова ќе го намали отокот и ќе ја смири инфекцијата.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЕдноделни костими за капење/лето 2020!
Следна објаваЗаблуди за здрав начин на живот во кои треба да престанете да верувате!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ