Лесна крем чорба од свеж зеленчук, вкусна и пријатно нежна за непцето – идеална за вечера.
Крем чорбата од морков и ѓумбир со ориз е лесна за подготовка, многу хранлива, со пријатно зачинети ноти, во согласност со слаткиот морков.

Состојки за 4 лица
800 гр моркови
50 гр ориз
половина корен од ѓумбир
2 компири
млад кромид
1 л супа
путер по вкус
сол по вкус
бибер по вкус

Како да подготвите крем чорба од морков и ѓумбир со ориз?
1) Излупете 800 гр моркови и 2 компири, измијте ги и исечкајте ги. Излупете 1/2 корен од ѓумбир и изрендајте го, измијте го кромидот и исечкајте го.
2) Ставете тенџере со супа на оган, додадете го зеленчукот и варете го 20 минути, а потоа додадете го ѓумбирот, измешајте добро, извадете го од оган и измешајте сè додека не се добие густа и хомогена крема. Зачинете, додадете бибер и сол.
3) Загрејте солена вода и сварете 150 гр ориз, за времето наведено на пакувањето. Исцедете и зачинете со путер и кромид.
4) Сипете ја крем чорбата од морков во чинии, послужете во средина со оризот и зачинете со мелен пипер.
Пријатен тек!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВо карантин: Што гледа, чита и слуша Селена Гомез!
Следна објаваИдеални идеи за декорација на тинејџерски спални соби
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР