Кокосовото млеко има навистина импресивен микрохранлив состав.
Имено, содржи железо, магнезиум, бакар, калиум, селен, цинк, фолна киселина и витамин Ц, покрај тоа, во помали количини содржи и витамини Е, витамин К и витамини од Б групата.

Кокосовото млеко има и корисни својства за состојби како што се дехидрираност, спречува запек, дијареја и синдром на нервнозни црева, помага при замор, грчеви и болки во мускулите, но и во спречувањето на заболувања на срцевите мускули, бидејќи содржи високи нивоа на електролити, кои се важни во спречувањето на миокарден инфаркт.

Поради високата содржина на железо, кокосовото млеко има корисен ефект врз здравјето на луѓето кои страдаат од анемија, а лауринската киселина содржана во него го спречува развојот на разни инфекции и го намалува бројот на вируси и бактерии во организмот.

Доколку сето погоре не е доволна причина да го замените обичното млеко со кокосово, земете го во предвид фактот дека во светот, во моментов, има епидемија на смртоносен вирус и пожелна е каква било помош за одбрана на имунолошкиот систем.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВо домашен карантин: Список на идеи како да ги анимирате децата!
Следна објаваСветски ден на шегата – различни толкувања кај народите!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР