Поради сегашната состојба и пандемијата на коронавирусот, училиштата и градинките се затворени во повеќето земји.
Препораките се секаде исти, минимален контакт со луѓето за да се избегне можноста за ширење на заразата, поради што повеќето луѓе решија да останат во домашна изолација.
Имајќи предвид дека училиштата се затворени, а децата остануваат затворени дома со своите родители, баби и дедовци, ви донесуваме список на идеи како да ги анимирате децата за време на карантин во топлината на вашиот дом.

Цртање и боење
Направете мини претстава во домот
Играјте игри со карти
Направете пикник во вашиот дом

Подредете ги играчки на креативен начин
Гответе заедно


Гледајте едукативни цртани филмови и други филмови
Направете домашен концерт


Читајте книги заедно
Правете фигури од глина и картон
Креирајте накит од тестенини
Направете кадичка за играчки и така дезинфицирајте ги
Пишувајте дневник
Активирајте ги вашите деца за време на изолацијата. Не дозволувајте им да се досадуваат и да ги фати апатија. Користете го ова време за меѓусебно зближување и  учење на нови вештини.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваИнтересно: тајландскиот крал во карантин на Алпите!
Следна објаваКокосовото млеко помага во борбата против бактериите и вирусите!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР