Загриженоста заради епидемијата „Ковид-19“, а со неа и сезонските настинки и грип, нè тера да ја промениме нашата исхрана: наместо „брза“, сега е „поздрава, поголема, разновидна“.

Ако веќе секој ден јадете кефир и бадем и го започнете утрото со грст боровинки, додадете сок од домат во менито, истовремено. Излегува дека домашниот сок од домати не е само одличен извор на витамини А и Ц, како и фолната киселина, која ни помага да го апсорбираме железо. .

Според студиите спроведени во 2006 година, сокот од домати му помага на телото да се бори против воспаленијата, честите придружници на грипот и настинките. Клучот за успехот е редовната употреба на доматите. Консумирајте чаша сок на ден, најмалку две недели.

Но, ако немате две недели да го подготвите вашето тело за ефикасна борба против  настинката, откажете се од сок од домати заради пијалок направен од целер и додаток на цинк.
И, секако, не заборавајте да ги миете рацете правилно – ова е најсигурната превентивна мерка против повеќето сезонски вируси.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваИнтересно: најопасни мостови на светот!
Следна објаваСовети: Како да ја задржите истата тежина додека престојувате дома?
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР