Обичниот стар сапун и вода апсолутно го уништуваат коронавирусот, па најдобриот начин за спречување на ширење на коронавирусот е миење на рацете, а подолу ќе објасниме зошто.

Како сапунот го убива коронавирусот
Обичен сапун, сапун од коприва, рачно изработен сапун, кој било сапун – апсолутно ги уништува вирусите. Тоа има врска со тоа како молекулите на сапун реагираат на вирусот.
Сапунот се состои од двострани молекули. Едната страна ја привлекува водата, а другата страна ги привлекува маснотиите. Вирусите се состојат од материјал опкружен со слоеви на протеини и маснотии.

Кога вирусите доаѓаат во контакт со сапун, молекулите на сапун ги раскинуваат тие слоеви на маснотии. Сапун буквално ги уништува вирусите.
Се разбира, потребно е време за да се случи овој ефект – 20 секунди, затоа имајте го предвид тоа кога миете раце.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објава5 УНЕСКО светски наследства кои можете да ги посетите без да излезете од дома
Следна објаваОпуштете се и дишете – се ќе биде добро!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР