Пуканките секогаш се наоѓаат на списокот на нездрави грицки. Па, можеби ќе бидете изненадени, но пуканките имаат многу здравствени придобивки за нас.
Пуканките се прават од зрно пченка и е закуска со скриени нутритивни придобивки. Можете да јадете пуканки во солена и слатка варијанта.

Било кој вид да го преферирате, пуканките се одлична закуска, особено кога гледате телевизија.
Ако сакате да јадете пуканки, тогаш дефинитивно треба да ги знаете здравствените придобивки од оваа храна.

Цели зрна
Пуканките се направени од зрна од пченка, а цели зрна тешко можат да бидат лоши за вашето здравје. Целите зрна се богати со растителни влакна како овошјето и зеленчукот, што ги прави многу подобра закуска од чипс и хамбургери.
Пуканките што ќе ги купите на улица може да бидат нездраво подготвени, затоа секогаш пуканките подгответе ги дома во тава со малку масло.

Антиоксиданти
Истражувачите откриле дека пуканките содржат полифеноли (антиоксиданс). Овој антиоксиданс е многу посилен од витамините Ц и Е.
Полифенолот ги плакне токсини од телото и го подобрува имунолошкиот систем.

Истражувачите откриле дека една порција пуканки има 300 мг полифеноли (13% од просечната потрошувачка потребна на ден за здраво тело).

Овој антиоксиданс го намалува стареењето, лечи запек, ги подобрува цревата, го подобрува отчукувањата на срцето и го спречува ракот.

Нерастворливи влакна
Постојат два вида на влакна, имено растворливи и нерастворливи влакна. Растворливите влакна се раствораат во вода, а нерастворливите влакна не се раствораат во вода, туку се движат низ цревата апсорбирајќи се.
Нерастворливите влакна вршат притисок врз цревата и го лекуваат запекот. Пуканките се закуска од цело зрно богато со нерастворливи влакна. Ова значи дека пуканките лесно се варат и не ве прават подебели…

Како овошјето и зеленчукот, пуканките се богати со нерастворливи влакна кои лекуваат запек. Нерастворливите влакна прават да се чувствувате полни долго време. Така нема да се чувствувате гладни долго време.
Овие се неколку здравствени придобивки од пуканките.
Ако навистина сакате тоа да биде хранлив оброк, тогаш спремете сами пуканки во едно тенџере. Исфрлете ги пуканките кои се подготвуваат во микробранова печка затоа што се екстремно богати со калории.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваАко сакате да го исчистите вашето тело од токсини – потребни се две намирници?
Следна објаваДодека сте во изолација најдете мотивација за вежбање!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР