Ако Бали е на вашата листа на патување за 2020 година, можеби треба повторно да размислите.
Според новиот извештај, на луѓето им се советува да го заобиколат ова индонезиско острово во 2020 година, за да може дивиот свет и природата да се опорават.

Целта на препораката да се заобиколи овој прекрасен остров е надежда дека туристите ќе бидат запознаени со местата и проблемите со кои патниците можат да се соочат.

Бали, најпосетуваниот остров во Индонезија, трпи последици од прекумерниот број на туристи во последните години до тој степен што владата ќе ја зголеми будноста на туристичкото однесување, за да помогне во борбата против некои од лошите влијанија врз животната средина.

Во 2017 година, владата прогласи алармантна состојба поради огромната количина на пластика, на плажите и во водите. Додека пластиката за еднократна употреба беше целосно забранета на островот во декември 2018 година, тешко е да се игнорира количината на ѓубре кое се наоѓа на Бали и влијанието врз животната средина што го има.

Покрај тоа што го санираат ѓубрето, властите сега работат на упатства што бараат почитување на однесувањето на туристите кои ги посетуваат верските места во костими за капење, а и генерално не ги почитуваат царинските и културните норми.

Меѓутоа, ако сепак одлучите да го посетите Бали во 2020 година, не заборавајте да внесете шише за вода со повеќекратна употреба, не фрлајте ѓубре во природата и облечете се соодветно кога посетувате културни места.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТренд: XXX големина!
Следна објаваНајскапи држави за живеење во 2020 година!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР