Неодамна е објавена листата на најскапите земји за живеење, а верувале или не, најскапите земји се во Европа.

CEOWORLD објави дека Швајцарија е најскапата земја за живеење живее во целиот свет.

На списокот на 20-те најскапи земји за живот, уште девет земји од Европа се приклучија на Швајцарија, а самите статистики беа составени врз основа на разни трошоци за живот, испитувајќи области како сместување, облека, транспорт, комунални услуги, намирници и др.

Откако беа собрани сите податоци за референтна вредност земен е Њујорк кој доби индексна оцена 100.
Земјите кои постигнаа оцена над 100 се сметаат за „поскапи“ од Њујорк, додека резултатот подолу се смета за „поевтини“.
Погледнете го подолу списокот на најскапи земји за живеење во 2020 година, како и  нивните оцени:

1.Швајцарија (122,4)
2.Норвешка (101,43)
3.Исланд (100,48)
4.Јапонија (83,35)
5.Данска (83)
6.Бахами (82,51)
7.Луксембург (81,89)
8.Израел (81,15)
9.Сингапур (81,1)
10.Јужна Кореја (78,18)

11.Хонг Конг (77,22)
12.Барбадос (76.02)
13.Ирска (75,91)
14.Франција (74,14)
15.Холандија (73,75)
18.Австралија (73,54)
17.Нов Зеланд (72,53)
18.Белгија (71,78)
19.Сејшели (71,59)
20.САД (71.05)

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗошто да не го посетиме Бали во 2020 година?
Следна објаваВерсаче: Супер комбинации за есен/зима 2020!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР