Matcha е врвен јапонски чај во прав, кој неколку столетија се користи во јапонските чајни церемонии.


За разлика од другите видови на зелен чај, кои можат да отстојат припремени некое време, мача чајот секогаш се пие свежо припремен и се одликува со природно сладок вкус.

Природно е богат со антиоксиданти(катехин), витамините А, Б6, Ц и К, минерали, магнезиум, калциум, железо, калиум, фосфор, цинк и бакар. Го зајакнува метаболизмот, го подобрува расположението, го намалува крвниот притисок и делува како природен дeтокс.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваИнтересни совети од познати модни дизајнери!
Следна објаваПарчиња облека кои секогаш треба да ги купувате во поголема големина!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР