Според студијата спроведена на универзитетот Корнел во Њујорк, луѓето се посреќни кога патуваат, отколку кога одат на шопинг. Покрај тоа, потврдено е дека патувањето има подолг ефект врз нашиот организам.

Професорот по психологија, Томас Гилович открил дека истото ниво на среќа го чувствуваме после шопингот како и после патувањето. Хормонот на среќа се лачи во двата случаи, но сепак постои една голема разлика. Кај шопингот среќата трае некое кратко време, а при патувањето, спомените и сите искуства нè потсетуваат на самото патување подолго време и ние сме подолго среќни.

Сите купени работи по некое време стануваат стари и помалку заборавени, но сеќавањата на патувањето секогаш носат исто чувство на среќа.

Одење на разни и необични настани, излети со патувања, учење на нови вештини, дури и екстремни спортови, се совршени извори на среќа за секој од нас.

Новиот елемент или дури и новиот автомобил на крајот ќе стане само уште еден обичен предмет што го поседуваме, или на друг начин ќе стане стар и застарен.

Секоја нова меморија, од друга страна, станува вистински извор на радост што останува со нас целиот наш живот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЛуксузни торби со потпис на Balmain!
Следна објаваВалентина Савова-(Создавање на космички вибрации преку цртање на мандали)
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР