Островите Ментаваи биле изолирани и буквално неистражени до 19-тиот век …
Овие острови од остатокот од светот беа одделени со силни и непредвидливи морски струи, остри корални гребени и бури. Се верува дека овој архипелаг е одделен од Суматра пред околу 500.000 години и затоа има уникатна флора и фауна што го прави многу уникатен и особено интересен за посетителите. Најголемо внимание се посветува на сиаманг кердил, редок вид на мајмун со црно-жолта боја, кој локалното население го нарекува симпаи.

Промените на овој архипелаг биле многу брзи и напредокот е почувствуван во сите негови делови. Туризмот станал многу развиен, бидејќи популарноста на природната убавина расте се повеќе од година во година.

Интересната култура на локалното население е исто така нешто што привлекува многу луѓе, како и неистражените тропски дождовни прашуми.

Со брзиот развој, дојде и изградба на хотели и одморалишта, кои во оваа рајска средина често се пребукирани, бидејќи многу луѓе сакаат да го почувствуваат допирот на вистинската природа и нејзината сила.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваAtelier Versace: Колекција инспирирана од поп-артот и фовизмот!
Следна објаваВечерва во Охрид – Театарска претстава „НЕСООДВЕТНО ЗА НА РАБОТА“
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР