Истражувачите откриле дека јадењето во стоечка положба предизвикува стрес и го намалува вкусот на храната.
На една студија направена во Чикаго заклучено е дека позицијата на телото има влијание врз перцепцијата на вкусот и дека храната е повкусна кога се јаде во седечка положба.

Истражувачите ја анализирале интеракцијата на системот за рамнотежа, положбата и просторната ориентација кои влијаат на вкусот.

Се покажало дека силата на гравитацијата ја турка крвта во долните делови на телото, заради што срцето работи потешко додека ја пумпа крвта во горниот дел од телото, со што се забрзува работата на срцето. Ланчаната реакција ја намалува чувствителноста што влијае на проценката на вкусот на храната и пијалокот, перцепцијата на температурата и количината на внесот на храна.

Кога луѓето чувствуваат непријатност, храната која нормално има добар вкус престанува да биде вкусна за непцето.

Јадете ја храната која ја сакате во седечка положба за да можете уште повеќе да уживате во неа, а горчливите додатоци во храната кои не ви се допаѓаат консумирајте ги во стоечка положба.

Добра причина да престанете да јадете стоејќи  …

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКако изгледа новиот пентхаус од 80 милиони долари на Џеф Безос во Њујорк!
Следна објаваСтил: Ова лето блеснете како Каја Гербер!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР