Секојдневното комсумирање на јаткасти плодови е најдобриот начин за зголемување на внесот на здрави масти.
Покрај тоа, јаткастите плодови се полни со влакна и протеини, така што помагаат во зајакнувањето на мускулите.

Три причини зошто треба да јадеме бадеми:

Намалување на апетитот
Протеините, мастите и влакната од бадемите ќе ве одржуваат сити помеѓу оброците. Само обидете се да ги џвакате подолго отколку веднаш да ги проголтате.

Посилни коски
Бадемите исполнуваат околу 20 проценти од вашата дневна потреба за магнезиум и фосфор, кои се клучни за густината на коските.

Подобра микрофлора
Бадемите ја подобруваат цревната микрофлора и го зголемуваат бројот на добри бактерии, а ги намалуваат лошите. Лошите бактерии се поврзани со низа проблеми како дијабетес тип 2, срцеви заболувања, ментални проблеми, астма и проблеми со кожата.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНова кампања на Dolce & Gabbana!
Следна објаваРецепт на денот: Montignac чоколадна торта без брашно!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР