Губење на косата е сосема нормален процес и се случува речиси на сите.
Но, важно е да се знаат причините за губење на косата и како тоа да се намали на нормално ниво.

Просечна личност губи 80 влакна дневно. Една студија спроведена во Британија покажа дека губењето на косата е многу почесто кај жените отколку кај мажите, така да една од три жени има премногу големи проблеми со губење на косата.

Губењето на косата може да биде предизвикано генетски, а може да се случи во текот на одреден период во животот да забележите значајна разлика во волуменот на косата. Исто така, можете да ја изгубите косата поради прекумерен стрес или хормонален дисбаланс, а често причина е некоја болест.

Фактот дека косата паѓа од стрес не е мит, а стресот предизвикува дополнителни проблеми како првут и болка на темето. Стресот има и други последици како што се проблеми со дигестивниот тракт и недостаток на апетит.

Недостатокот на црвени крвни зрнца, исто така, влијае на растот на косата. Ако сте анемични, многу е можно вашето тело да не произведува доволно материјал за здрав раст на косата.

Косата може исто така да паѓа поради ненадејно добивање или губење на тежината и кога ќе започнете да стареете.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваDIOR модна кампања пролет/лето 2019 – инспирирана од танцот!
Следна објаваНајдобри модни изданија на доделувањето на наградите “Златен глобус”
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР