3 начини да се ослободите од стресот!

3 начини да се ослободите од стресот!

Да се поднесе стресен работен ден мирно и со насмевка е вистински предизвик.

Навистина не е чудно што од време на време едноставно сакаме да избегаме од реалноста и сите обврски што ни ги даваат.
Но, сè може да биде многу поедноставно ако приоѓате кон обврски без стрес.

Ги пронајдовме за вас овие три начини за ублажување на најстресен ден:

Спијте секогаш кога можете
Една од главните причини за стрес е тоа што ние сме воглавно ненаспани и сите должности ги извршуваме заморени и со “половина-мозок”. Искористете ја секоја можност за сон за да ја подобрите вашата продуктивност и да го зајакнете имунитетот.

Следете ја вашата интуиција
Како и секоја добро организирана жена, имате план за се. Но, понекогаш имате чудно чувство во стомакот што ви кажува дека не ги вршите одредени задачи по тој редослед, туку ги одложувате за подоцна. Тоа е вашата интуиција, а таа ретко греши. Понекогаш едноставно е подобро да нè води нашиот внатрешен глас, бидејќи така ќе се спасиме себеси од дополнителен стрес.

Понекогаш, само забавите
Кога чувствувате дека повеќе не можете да направите нешто, немојте. Забавете малку, одвојте малку време за себе и прошетајте или едноставно излезете на воздухот. Заборавете на телефонот и другите луѓе, сè што ви создава стрес и дозволете неколку минути релаксација во природа. Пронајдете дополнителна мотивација во себе и потоа вратете се на вашите обврски.

СПОДЕЛИ
Претходна објава,,Limassol”-медитеранскиот бисер каде е родена божицата Афродита!
Следна објаваКако да направите совршен зелен smoothie?
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР