Зошто бебињата се движат во матката?

Зошто бебињата се движат во матката?

Британските истражувачи дошле до заклучок дека неродените бебиња со движење во матката ја развиваат свеста за своето тело и ја развиваат работата на мозокот.

“Познато е дека спонтаното движење и повратните информации од околината за време на раниот развој се неопходни за правилен развој на мозокот кај животните, како што се стаорците. Во нашето истражување, докажавме дека ова исто така може да значи и за луѓето “, вели авторот на студијата Лоренцо Фабрицио од Универзитетот во Лондон.

Неговиот тим ја измерил работата на мозокот кај 19 новороденчиња за време на REM фазата на спиење. Бебињата биле во просек стари два дена, а некои биле предвреме родени.

Истражувачите ја најдоа врска помеѓу движењето и активноста на мозокот. На пример, движењето на десната рака на новороденчето предизвикува моментална активност во левиот дел на мозокот што го обработува допирот за десната рака. Ова е најинтензивно кај предвремено родените бебиња.

Брзите мозочни активности се поврзани со движењата кои завршуваат кога бебето ќе наполни неколку недели – додаваат истражувачите.

Овие наоди покажуваат дека движењата на фетусот во третиот месец од бременоста помагаат да се развијат областите на мозокот кои го обработуваат сензорен влез. На овој начин, бебето го развива чувството на сопственото тело, според авторите на студијата.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајубави бели џемпери од понудата на high street брендовите!
Следна објаваПодарувањето на подароци за Нова година, треба да биде чин на почит и љубов!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР