Сите ги знаеме бенефитите од консумирањето на здрави намирници важни за нашиот организам, здравје и изглед.

Додадете ги овие 6 видови на храна во вашата секојдневна исхрана за да го подобрите здравјето на вашата кожа. Нека вашата кожа биде посјајна, свежа и со одличен тен. Зарем не секоја жена го посакува тоа?

Ние ве советуваме да ги користите овие намирници за да ја подобрите состојбата на вашата кожа како и на вашето целокупно здравје.

Зеленолисни растенија

Спанаќ, марула, блитва, ќељ…сите овие зелени богатства изобилуваат со разни витамини. Сите тие во себе имаат бета керотин кој се претвора во витамин А кој е одличен за мазна кожа и балансирање на производството на себум.

Тие исто така се богати со минерали и есенцијални амино киселини, со кое вашето тело ќе ги регенерира клетките на кожата.

 Лимон

Започнете го секој ден со чаша вода и лимон и вашата кожа ќе ви биде благодарна. Лимонот е одличен за црниот дроб, а кога тој го детоксифицира и чисти телото тогаш кожата е ослободена и изгледа сјајно.

Цвекло

Како и лимонот и цвеклото го поддржува здравјето на црниот дроб, а на кожата и дава сјај.

Куркума

Не само што зачинот е со висок антиоксиданс, тој исто така содржи неверојатен износ на фитохемикалии кои помагаат во борбата против воспаленијата. Воспалението е коренот на многу проблеми со кожата, како што се предвремени брчки, црвенило, чувствителност и флеки.

Морков

Морковот содржи витамин А, кој помага во борбата против брчките и го балансира производството на маснотија, што во основа ја прави кожата подобра и поздрава.

Авокадо

Авокадото е одлично за намалување на воспаленијата на кожата, вклучувајќи егзема и акни. Исто така, тоа е полно со антиоксиданти кои се добри за борба против оштетување на слободните радикали од кожата.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПричина повеќе да подаруваш
Следна објава“Aurora Borealis” и “Aurora Australis” – магија на природата!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР