Northern Lights се еден од најмоќните уметнички прикази на природата. Неонскиот сјај на аурората ја обиколи љубопитноста на луѓето низ целиот свет. Со постојано растечката леснотија на патувањето и технолошкиот напредок, “ловењето” на Northern Lights никогаш не било полесно.

Northern Lights

Northern Lights, исто така познати како Aurora Borealis, се јавуваат кога возбудените соларни честички се судираат со атмосферските гасови. Ова произведува неонско светлосно шоу кое може да трае од неколку минути, до неколку денови.

Еден помалку познат факт е дека аурората може да се види на двете северни и јужни хемисфери.

Во северната хемисфера, тие се познати како “Aurora Borealis” или “Northern Lights”. Во јужната хемисфера, тие се познати како “Aurora Australis” или “Southern Lights”. Тоа е истиот природен феномен, само што се случува во различни региони.

Најдобро време за да ги видите Northern Lights е во студените, темни ноќи кога небото е чисто. Во некои региони во светот, може да се видат во текот на целата година, но шансите се најголеми во текот на зимата кога ноќите се подолги, постудени и појасни.

Мелбурн Австралија

“Aurora Australia”  во Нов Зеланд

Канада

Исланд Аљаска, САД

Финска

Норвешка

Шведска

Гренланд

СПОДЕЛИ
Претходна објава6 намирници за здрава и убава кожа!
Следна објаваПредавање и работилница со Ана Вујановиќ и Бојана Цвејиќ
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР