Три знаци дека ви недостасуваат протеини во вашиот организам!

Три знаци дека ви недостасуваат протеини во вашиот организам!

Протеините се многу важни за функционирањето на нашиот организам.

Протеини се вклучени во многу телесни функции како што се  цврста структура на косата, кожата, мускулите, хормоните и ензимите. Некои луѓе консумираат големи количества на месо, но сепак, немаат доволно протеини во телото.

Кои се три показатели за недостаток на протеини во телото:

Замор
Ако се чувствувате уморни секој ден, тоа значи дека ви недостасуваат протеини. Слаби и уморни не може да се занимавате со спорт и затоа е многу важно да се обрне внимание на внесот на јаглени хидрати и протеини.

Глад
Постојано сте гладни и постојано размислувате за големо парче месо и за храната воопшто, што покажува дека нивото на протеини во телото е многу ниско. Во отсуство на протеини, организамот ќе бара повеќе храна. А доволна количина на протеини може да ве заштити од прејадување.

Кревки коски
Кревките коски се исто така еден од знаците за недостаток на протеини. Ако често се соочувате со исчашувања и оштетувања на коските и зглобовите, тоа често се поврзува со овој проблем.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваJazzelle Zanaughtti во новта рекламна кампања на ASOS!
Следна објаваПентахаус со најдобар поглед на Сан Францско!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР