Ремек делото на Битлси “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” е прогласен за најпопуларен британски албум во историјата.

Официјалната компанија Charts во саботата објави дека класикот на бендот од 1967 година, бил најомилениот британски албум врз основа на обемот на продажбата, превземањата (download) и стримовите во Обединетото Кралство.

Албумот ја прикажа славната четворка од Ливерпул во најексперименталното и најиновативното издание со насловите меѓу кои се  “With a Little Help from My Friends” и “A Day in the Life.”

По објавувањето на албумот, бендот престана со турнеите и се посвети на студиската работа под раководство на продуцентот George Martin. Албумот се најде пред  Adelinog “21”, кој заврши на второто место и албумот на Oasis од 1995. година “(What’s the Story) Morning Glory?”.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДестинации за оваа есен – Англија, Велс, Шкотска и Ирска !
Следна објаваМеста кои се познати по есенската идила!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР