Три правила за здраво срце!

Три правила за здраво срце!

 

Дури 80 % од причините на сите смртни случаи се припишуваат на кардиоваскуларни болести, затоа е навистина важно да се работи на превенцијата на овие и слични болести.

Инфаркти, тахикардија или брадикардија се само некои од најчестите болести кои го мачат човечкото срце, а тоа генерално, може да се избегне со поздрава исхрана и здрав начин на живот.

Прочитајте ги овие 3-те правила што треба да ги почитувате за да го направите вашето срце поздраво:

Престанете со пушењето
Застрашувачки е податокот за луѓето кои се зависници од тутун, дека умираат умираат 13-14 години порано од непушачите. Исто така, пушењето ја троплира можноста за појава на срцеви заболувања и го дуплира ризикот од срцев удар, за разлика од  луѓето кои не пушат цигари.

Намалување на телесната тежина
И покрај тоа што ова е многу тешко да се направи, обидете се од секојдневната исхрана да ги исфрлите нездравите масти и јаглехидрати. Овие две намирници создаваат вишок на масти во речиси сите делови на телото, што го загрозува физичкиот изглед на лицето, но уште полошо е тоа што дебелината може да предизвика болести на срцето и на крвните садови.

Здрава исхрана
Обидете се да јадете повеќе овошје, зеленчук и житарки, внесувајте здрави масти и протеини, а максимално треба да се избегнат рафинираните шеќери, газираните пијалоци и алкохол, исхрана богата со холестерол, но и сол.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЕлегантни црни sидови во вашиот дом!
Следна објаваТриптихот на Zao Wou-Ki се продаде за 65 милиони долари на аукција во Хонг Конг!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР