Вечерва со почеток во 20.00 часот започнува новата сезона на македонската филхармонија. Лауреатот на престижниот натпревар Чајковски, гостинот од Франција Лука Дебарг ќе настапи со концертот за пијано и оркестар број два од Сергеј Прокофјев.

Со концертот “Ново Утро” ќе диригира маестро Јерухам Шаровски , додека нашата филхармонија по подолга пауза ќе ја изведе `Фантастичната Симфонија` од Хектор Берлиоз.

ОТВОРАЊЕ НА КОНЦЕРТНАТА СЕЗОНА 2018/2019

Диригент: Јерухам Шаровски (Израел) Солист: Лука Дебарг – пијано (Франција) Програма: С. Прокофјев: Концерт за пијано и оркестар бр. 2 во g-moll, оп. 16 Х. Берлиоз: Фантастична симфонија, оп. 14

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОфицијално е потврдено Michael Kors го купи Versace за 2,1 милијарда долари!
Следна објаваСовремена мала куќа!
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР