Родена е новата ѕвезда на светското книжевно небо Федерико Аксат

“Мистерија” – роман во кој провејува уметноста на Габриел Гарсија Маркес и хуморот на Роберто Болањо – 

Одлично создадени ликови, ѓаволски заплет и првокласна приказна… 

Тед Макеј има се: прекрасна сопруга, две черки и добро платена работа. Но, откако ќе открие дека има терминален тумор на мозокот, си става пиштол на главата, подготвен да го повлече чкрапалото. И тогаш некој му заsвонува на вратата.

Туѓинецот на прагот му предлага: зошто да не убие двајца луѓе кои заслужиле да умрат? Првата цел е криминалец, а вторатае маж со неизлечлив рак , кој исто како Тед, сака да умре. По извршувањето на на овие убиства Тед би станал нечија друга цел – како дел од самоубиствен ѓердан. И тој ја сфаќа логиката на непознатиот: за семејството на жртвата полесно ќе биде да се справи со убиството, отколку со самоубиството.

И сепак, додека ги извршува убиствата, местата на злосторствата му се некако чудни на Тед. Целите му го знаат иметои поседуваат семејни споменари. Што е уште почудно, Тед ги препознава куќите кои не би требало воопшто да ги знае. И … како неговиот ум почнува да распукува, така сите мрачни тајни од неговото минато почнуваат да капат низ пукнатините.

Издавач – Матица македонска

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМоден тренд: Skater Style!
Следна објаваНајпаметната тоалетна шоља Numi доаѓа од Kohler!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР