Да, модата од ’90-тите години навистина се враќа, а со неа и неверојатниот Skater Style!

Од преголемите маички со графики до класичните Vans патики, облеката на скејтерите од 1990-тите години повторно е во тренд. Но, овој пат, не треба да знаете што е kickflip за да ги искусите модерните теми. Се што ви треба е малку бунтовен став и малку стручен стилски совет од нас. Значи, ако сте во потрага по кежуал и нов кул изглед, дојдовте на вистинското место. Во оваа статија, ќе ви покажеме како да го обновите вашиот изглед со инјектирање на импресивниот скајтерски стил.

Што е Skater Style?
Скејтбордингот првпат направуи бум во 60-тите и 70-тите години на минатиот век, а со тоа, почна да се развива и скејтерскиот стил.

Сепак, дури во 90-тите години, скејтингот се трансформираше во глобален феномен. Тогаш почна на широко да се усвојува скејт културата и скејт модата. Практичната и  удобна облека, стана заштитен стил на скејтерите, а со тоа си обезбедија и свое место во модната индустрија. Стилот на скејтерите доби слободна, комотна и функционална облека која е соодветна за овој спорт и која обезбедува одредена заштита. Нејзината естетика е кежуал, делува безгрижно со анти-деловен допир.

Денес, овој изглед е повторно во тренд, со познати дизајнери, брендови и инфлуенсери, кои го прифаќаат стилот на скејтерите.

Скејтерска облека

Скејтерски чевли

Скејтерски шорцеви

Графички Т маици 

Скејтерски пантолони

Hoodies или качулки

Модни додатоци

Познат скејтерски бренд

П.С. (Definitions of kickflip)

noun
(in skateboarding) a maneuver in which the board is manipulated by the feet during a jump so that it spins sideways through 360 degrees before landing.
In the end, Alexis made the kickflip into the bank.
СПОДЕЛИ
Претходна објаваКолекцијата на H&M „Neo-noir chic“ инспирирана од “Twin Peaks”!
Следна објаваРоман “Мистерија” од Федерико Аксат!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР