Рељеф стар 4000 години е пронајден во Перу, објави новинската агенција “Andina”. Околку три метра долг и еден метар висок овој рељеф е пронајден близу археолошкото пронаоѓалиште Vichama кое се наоѓа на околу 100км северно од главниот град Лима.

Tatiana Abad е археолог која за магазинот “El Comercio” објаснува што всушност преставува тој. Двете змии преставуваат водени божества кои ја наводнуваат земјата. Меѓу тамошното население се верува дека тогашните жители на Vichama ги изработиле овие рељефи кои пак го преставуваат сушниот период поврзан со климатските промени.

Градот Vichama е изграден помеѓу 1800 и 3500 година, а на ова археолошко пронаоѓалиште се откриени многу подземни гробници и глинени скулптури.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЛуксузни кујни со потписот на Fendi!
Следна објаваВерерва на Охридско лето: Јубилеј од раѓањето на Македонските уметници Ристо Аврамовски, Драгослав Ортаков и Стојан Стојков
"Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!"! My main fields of interest are arts and culture, but I am easily adaptable to different types of topics. Intrinsic interest in these two fields, of which I have followed successive developments, and in their singular and profitable union: scientific abstraction and sensory rapture, ephemeral and predictive, the attribute of success and the spirit of ‘innovation. ---------------------------------------------------------------------------------- Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР