Како да се отстранат флеките на кожата!

Како да се отстранат флеките на кожата!

Пигментацијата често се јавува како резултат на изложеност на сонце, а најчесто флеките се појавуваат на рацете и грбот.

Кожата на рацете е најмногу изложена на штетни фактори, а бидејќи содржи најмалку потни жлезди, таа дехидрира брзо и старее. Затоа е важно вашите раце да бидат редовно нахранети со соодветни хидрантни креми кои ги хранат, а во исто време ја штитат кожата од ефектите на ултравиолетовото зрачење..

Ако сакате да ги отстраните флеките на вашите раце, ви препорачуваме да ја пробате природната маска за белење што ја користат Индијките. Ви треба сок од лимон кој го поттикнува лупењето на кожата и куркума во прав која делува против инфламаторно и на кожата и дава сјај.

Се меша енергично една лажичка куркума во прав со лажичка сок од лимон и се нанесува на флеките. По 15 минути исплакнете со ладна вода.

Ако имате многу чувствителна кожа, разредете го сокот од лимон со вода, а можете да го замените со млеко.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЕдиторијал на CAMPER инспириран од живописните 90 -ти!
Следна објаваNanjiawan – Село со невидлив оган!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР