Хељдата е позната како сојузник за добра меморија и виткост.

Хељдата потекнува од централна Азија, богата е со калиум, фосфор, магнезиум, цинк, калциум, железо и јод. Покрај тоа, таа изобилува со витамините од Б групата (Б1, Б2, Б3, Б5, Б6), како и витаминот П кој помага во намалување на крвниот притисок.

Хељдата се препорачува за дијабетичари, постари лица и лица со дигестивни нарушувања. Исто така, хељдата не содржи глутен и е погодна за алергични лица. Таа е богата со протеини и се користи во вегетаријанската исхрана. Употребувате ја во секојдневната исхрана, бидејќи таа обезбедува енергија, содржи многу минерали, витамини, амино киселини и влакна.

Хељдата ја подобрува меморијата, а комбинацијата на цветовите и лисјата од хељдата ги лечат кардиоваскуларните проблеми. Хељдата е одличен избор за оние кои сакаат да ја повратат изгубената енергија и да ја ублажат несоницата и последиците од стресот. Со конзумирањето, можете да ја забрзате циркулацијата и да го намалите лошиот холестерол.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНовиот каталог на Икеа ја прославува 75 годишнината!
Следна објаваBeyonce ја претстави есенската колекција на својот бренд IVY PARK!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР