Сите придобивки од морската сол кои можеби не сте ги знаеле!

Сите придобивки од морската сол кои можеби не сте ги знаеле!

Најголемата разлика помеѓу морската и солта за готвење е во тоа што втората се суши на повеќе од 650 степени Целзиусови и ја менува својата хемиска структура па не ги содржи потребните елементи и минерали како природната сол.

Во морската сол, со натриум хлорид, наоѓаме околу осумдесет различни елементи, како што се калиум, магнезиум и манган, и затоа морската сол ќе направи чуда за вашето здравје, кожа и коса.

Прочитајте ги фактите за морската сол што (можеби) не ги знаете:

Повеќе од 20 проценти од натриумот во нашето тело се акумулира во коските, кои се оштетени од недостатокот на минерали во крвта. Со додавање на морска сол во храната можете да ја избегнете и да ја забавите остеопорозата.

Морската сол е корисна за респираторниот систем, а минералите што содржат морска вода помагаат во поправка на мукозните мембрани. Морската вода има благ антибактериски ефект, кој се припишува на јоните на калциум и магнезиум.

Морската сол се смета за природен прочистувач на крвта. Таа содржи голема количина на витамин Ц кој делува како антиоксиданс и ги уништува слободните радикали.

Солта ги екстрахира токсините од телото и кожата станува мека и здрава. Купките со моска сол можат да го подобрат нејзиниот тонус. Таквата купка ќе го поттикне отстранувањето на вишокот на вода од кожата, со што се спречува акумулацијата на вишокот на течност, а кожата станува поцврста, мазна и поздрава.

Морската сол е алкализатор кој помага да се балансира нивото на киселост во телото и на тој начин се елиминираат потенцијалните ризици од болеста.

Исто така, може да го зајакне имунолошкиот систем, а потоа телото станува поотпорно на разни автоимуни болести како грип, алергија и слично.

Метаболичните нарушувања, како што е дијабетесот, можат успешно да се третираат и лечат со морската сол бидејќи помагаат во намалување на шеќерот во крвта.

СПОДЕЛИ
Претходна објава`Triadisches Ballett`, првиот авангарден балетски перформанс
Следна објаваСовршени вреќи за седење во сите услови!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР