Рецепт на денот – солена и вкусна пита!

Состојки:

50 дкг печурки

40 дкг шунка

3 парчиња леб

1 главица кромид

20 дкг кашкавал гауда

магдонос

вегета

бибер

3 јајца јајца

едно јајце со павлака

кори за баклава

Подготовка – Печурките се динстаат со кромидот, се додава шунката сечена на мали коцки (водата треба да испари која печурките ја пуштаат), потоа оставете сето тоа да се излади.

Тогаш додадете од мелениот кашкавал, по ваша желба до саканата количина, додадете 3 јајца, натопениот леб (средината), магдоносoт и зачините по желба.

Измешајте сè заедно. Едната кора наросете ја со масло, па ставете уште една кора а потоа од состојките, и се така додека ги потрошите состојките. Превиткајте ги во ролни и премачкајте ги со јајцето и павлаката.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБои кои најдобро функционираат со вечната сина!
Следна објава70 години од Porsche прославени на легендарниот Goodwood Festival of Speed
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР