Корзика е француско острво во Средоземното море.

Се наоѓа западно од Италија, југоисточно од француското копно и северно од италијанскиот остров Сардинија. Планините претставуваат две третини од целокупната територија на островот, создавајќи еден масив.

Пред нешто повеќе од еден век, францускиот сликар и скулптор Анри Матис пристигнал на Корзика и како што кажал подоцна, бил фасциниран од сонцето и боите на локалната природа. Инспириран од ова прекрасно место, неговите дела добиле сосема нов правец и бои, кои ја изненадиле публиката. Иако ова медитеранско острво е мало – 180 километри должина и 80 во ширина – неговите локални контрасти се фасцинантни.
За потполно да ги процените сите убавини на Корзика, вреди да се истражуваат подалечните места: од изолираните рибарски села на север до прекрасните песочни плажи во близина на градот Порто Векио.

Таму има сè за добар одмор: одлични хотели, ресторани означени со ѕвездите на Мишелин и сите видови активности на вода.

 

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваMANGO ги спои своите #mangogirls за да ја отворат летната сезона
Следна објаваДвобојните sидови повторно се враќаат во ентериерите!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР