Kуркумата во комбинација со мед е непроценлив природен лек!

Овој природен лек се препорачува за консумирање кај луѓе кои се борат со бактерии и вируси.
Мешавината има свои идеални својства, благодарение на силните состојки – мед и куркума, a доби епитет “златна” затоа што овие две состојки и даваат  златна боја.

Медот е добро познат како еден од најдобрите природни лекови. Истото може да се каже и за куркумата. Кога овие две состојки ќе се спојат заедно, тие прават чудо за вашиот имунитет

Состојки:
Една кафена лажичка куркума
100 g органски мед

Ставете ги во една чинија медот у куркумата и добро измешајте ги.

Ако сте настинати или имате некоја друга инфекција, првите два дена треба да консумирате половина кафена лажичка од оваа смеса секој час. На третиот и четвртиот ден, треба да земате половина лажица секои два часа, така што по четвртиот ден, да ја земате истата доза од смесата три пати на ден. Користете додека целосно не ги разрешите симптомите.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваРемек дело на Modigliani се продаде за 157.2 милиони долари!
Следна објаваКапата ја чува главата а оваа го чува и добриот стил!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР