Романтичниот уметник Амадео Модиљани, кој го заврши својот живот како млад и сиромашен во првата половина на 20 век, повторно е во центарот на вниманието.

Сликата на Амадео Модиљани “Nu couché ” или Легнат акт, се продаде синојка во аукцијската куќа Sotheby’s  – Њујорк за 157.2 милиони долари. Делото е портрет на гол модел кој што гледа преку своето рамо во гледачот.

Ова платно на Модиљани е дел од серијата на актови кои се создадени помеѓу 1916- 1919 година, а кога прв пат биле прикажани во Приз, предизвикале скандал.

Mr Magnier, кој ја поседувааше оваа слика, ја купил во 2003 година за само 26.9 милиони долари.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПесочни плажи во боја!
Следна објаваЗлатна мешавина за природен имунитет!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР