Книги кои секоја жена треба да ги прочита:

Минатиот пат ја претставивме книгата – „Вториот пол“ на Simone de Beauvoir, а сега “Малите жени” од Louisa May Alcott

Прекрасна класика од 19-тиот век, која сеуште ја обожуваат сите жени во светот!

Романот зборува за одгледувањето на четири сестри, љубов кон семејството и ривалство. Потрагата по идентитетот, љубов, моќ, богатство, приоритети во животот и независноста на жената. Во тоа време, жените не можеле да се натпреваруваат со мажите во било која област, а оваа книга ги скрши сите стереотипи.

До денес, “Малите жени” редовно се печатат, се продаваат на милиони книги, а преведени се на повеќе од 50 јазици.

Првата театарска верзија била изведена на Бродвеј во 1912 година, а постои мјузикл и опера. Освен оние бројни филмови и телевизиски серии, во Јапонија направија дури и  цртана серија од 48 епизоди.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНова фантастична колекција “Festa”на Bulgari!
Следна објаваИзвонредни трендови на купатила за 2018 година!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР