Втора проекција на двата дебитантски филма на Ирма Башеска Ристоваска.

Настанот ќе се одржи во Кино Култура на 2-ри април 2018 во 20:00ч, во организација на Контра Кадар СК.

Еден од филмовите (документарецот) е за нејзиниот татко Жарко Башески и неа. Таа зборува за нивниот татко-ќерка однос и како неговиот професионален и уметнички живот имал влијание врз нивниот фамилијарен живот.

Програма:
– „МОЈОТ ТАТКО“ (краток докуменарец – 30мин. )
-„13 МАЈ“ (краток игран филм – 11мин. )

Сценарио и режија: Irma Basheska Ristovska.

Продукција: Dasta Akademija.

Останете по проекцијата за да ја проследите дискусијата на тема: МОЖНА ЛИ Е УМЕТНОСТ БЕЗ ПАРИ?

Гости: Ирма Башеска Ристовска, Жарко Башески, Владимир Блажевски, Загорка Поп-Антоска Ановска.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМодерни идеи за уредување на мал простор!
Следна објаваБотаничкиот ресторан на Ste Marie во Ванкувер!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР