Café Florian, Венеција

Café Florian е најстарото и најлуксузно кафуле на светот. Тоа постои од 1720 година, а денес подеднакво функционира како музеј и кафе бар.

Од неговото отворање, ова место редовно го посетувале аристократи, богати трговци, амбасадори од целиот свет, големи уметници и писатели, кои поминувале часови во некоја од шестете сали во кои сè мириса на луксуз.

Со прекрасен поглед кон Базиликата Сан Марко …

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСветот во 4-те годишни времиња!
Следна објаваХороскоп за ден 25.03.2018 година!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР