Кога архитектка ќе одлучи да направи колачи, тогаш се создава вистинско ремек-дело. Едноставни, а сепак толку специјални, а тие се дело на Kie Utzon Frank.

Kia е млада девојка од Данска која е жителка на Лондон. Таа ги нарекува своите слатки креации “flødeboller”, или преведена од дански јазик “снежни топки”.

Нејзините снежни топки всушност потсетуваат на пенливи бакнежи во модерно издание кое е под влијание на архитектонскиот брутализам. Таа ги креира своите креации во уметничката галерија Барбакан во Лондон, а сите слатки залчиња се направени од природни состојки.

Изгледот на мермер и бетон го добива благодарение на пигментите од јаглен, бојата од црн сусам и ружини снегулки за ефектот на мермер, кварц и бетон, а внатре се наоѓа меко јадро како marshmallow и мус.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваУрбан танцувачки серијал!
Следна објаваDANCHI е серијалот кој стои зад напуштените згради во Токио!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР