Со сигурност може да се каже дека следнава вест ќе ги израдува сите вистински вљубеници во уметноста. Резиденицијата во која живеел и творел еден од најзначајните ренесансни автори оди на продажба.

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni.Сликар, вајар, поет, арихтект. Идол на многу генерации на уметници кој бил и останал инспирација за нивното творештво и работа. Генијалец со божествена вдахновеност и надчовечка моќ. И уште многу паботи може да се додадат за oвој великан на уметноста и човештвото, воопшто.

Резиденцијата која се наоѓа во Тоскана во своето питорескно опкружување има десет спални соби. Интересен е фактот дека во кујната е сочуван оргиналниот камин и садопер кој бил користен во времето кога живеел Микеланџело. Како куриозитет треба да се спомене дека во резиденцијата нема уметничките дела на авторот туку се присатни само неколку фрески изработени од него, колку да го сочуваат уметничкиот дух.

Цената на ова велелепно здание изнесува 7,5 милиони евра.

Погледнете ја!

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКупатила во модерен медитерански стил!
Следна објаваХитот од модните писти – се префрли на улица!
Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР