Еден од најценетите портрети на Picasso е продаден за 50 милиони фунти во “Sotheby’s”, а се работи за портретот на музата на Picasso – Marie-Thérèse Walter.

Изложбата на импресионистички и модерни уметнички вечери во Лондон, по прв пат ја понуди сликата “Femme au béret et à la robe quadrillée (Marie-Thérèse Walter)” на аукцискиот пазар. Делото беше насликано во последниот месец од 1937 година, веднаш по ремек-делото на Picasso ‘Guernica’, а се продаде за неверојатни 50 милиони фунти.

Портретот ја прикажува музата на Pablо Picassо, Marie-Therese Walter со неговата идна љубовница Dora Maar која излегува од сенката.

Втора слика продадена по највисока цена во Европа е ‘The Massacre of Innocents” од Peter Paul Rubens, а продадена е за 49,5 милиони фунти во 2002 година.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПариз гради парк-шума поголема од Централ Парк во Њу Јорк!
Следна објаваAir Jordan 1 – ги красат 15.000 рачно поставени Swarovski кристали!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР