Вчера вечер, беше најважната холивудска ноќ, т.е. доделување на престижните Оскари.
Оваа година доминираше филмот на Guillermo del Torо, The Shape of Water, додека во категоријата за најдобри актери победата ја однесоа Frances McDormand и Garry Oldman освоени од филмовите Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, односно Darkest Hour.

А еве како изгледа комплетната листа на победници, погледнете подолу:

Најдобар филм:

Обликот на водата

Најдобар режисер:

Гиљермо дел Торо, Обликот на водата

Најдобра глумица:

Френсис Мекдорманд, Три билборди пред Ебинг во Мисури

Најдобар глумец:

Гери Олдман, Најмрачниот час

Најдобро оригинално сценарио:

Бегај оттука

Најдобро адаптирано сценарио:

Повикај ме со твоето име

Најдобра глумица во споредна улога:

Алисон Џени, Јас, Тоња

Најдобар глумец во споредна улога:

Сем Роквел, Три билборди пред Ебинг во Мисури

Најдобра монтажа:

Данкирк

Најдобар странски филм:

Фантастична жена

Најдобар анимиран филм:

Коко

Најдобар документарец:

Икар

Најдобар дизајн на продукција:

Обликот на водата

Најдобра фотографија:

Роџер Дикинс, Блејд ранер 2049

Најдобар костум:

Фантомска нишка

Најдобра монтажа на звук:

Данкирк

Најдобар микс на звук:

Данкирк

Најдобар краток анимиран филм:

Драга кошарко

Најдобар краток филм:

Тивкото дете

Најдобра оригинална музика:

Обликот на водата

Најдобри визуелни ефекти:

Блејд ранер 2049

Најдобра шминка и фризура:

Најмрачниот час

Најдобар краток документарен филм:

Рајот е сообраќаен метеж на 405

Најдобра песна:

„Remember Me“, Коко

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗошто ни се потребни омега-3 и омега-6 масни киселини!
Следна објаваНаграда за „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски на фестивалот во Порто!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР