Секоја модерна жена знае дека тајната е во рамнотежата во исхраната, а не во додатоците за истата. Рамнотежата помеѓу јаглените хидрати, протеините и мастите, бргу ќе вроди со плод, а вие ќе се чувствувате многу подобро.

Уште еден важен аспект кој треба да се следи, ако сакате да бидете здрави и да изгледате привлечно, е дека морате да ја контролирате количината на витамини и нутритивни материи во храната која ја јадете. Посебно, фокусирајте се на обезбедување доволно количество омега-3 и омега-6 масни киселини во вашата храна.

Голем број на омега-3 и омега-6 киселини се наоѓаат во рибите, а најдобро е да се купи риба од диви одгледување. За разлика од контролираното одгледување, оваа риба е помалку мрсна и содржи неколку корисни микроелементи. Хранењето на мешани суровини и чување на кафези ги намали овие показатели. Лососот како една од најбогатите риби со овие киселини е идеален избор. Вие не треба да го купите свежо, но внимавајте дека е од диви размножување, без оглед на тоа дали е замрзнато или не, бидејќи не ги влошува неговите својства.

Овие липиди ја спречуваат појавата на кардиоваскуларни болести, обезбедуваат нормално функционирање на нервниот систем, помагаат во борбата против зглобните болести, го зајакнуваат имунолошкиот систем и генерално се незаменливи. Најдоброто нешто што жените сигурно ќе го ценат е што благодарение на овие елементи, кожата, косата и ноктите се подобруваат.

Голем број на омега-3 и омега-6 киселини се наоѓаат во рибите, а најдобро е да се купи риба диво одгледана. За разлика од контролираното одгледување, оваа риба е помалку масна и содржи повеќе корисни микро елементи. Хранењето со мешани суровини и чувањето во базени ги намалува овие показатели.

Лососот како една од најбогатите риби со овие киселини е идеален избор. Не мора да го купувате свеж, но внимавајте да  е од диво размножување, без оглед на тоа дали е замрзнат или не, бидејќи тоа не ги намалува неговите својства.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваГоворот на Frances McDormand-Оscar за најдобра актерка
Следна објаваКомплетната листа на победниците на Оскар 2018!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР