Toa што не смееме да го пропуштиме е да ги посетиме фантастичните дански замоци.

Замокот Frederiksborg

Изграден како кралска резиденција, во Hillerød, Копенхаген, замокот Frederiksborg е совршен пример за сиот луксуз на данското кралско семејство.

Замокот е изграден во 17 век од данскиот крал Christian IV, еден од најмоќните владетели во историјата на Скандинавија.

Portrait на Christian IV од Pieter Isaacsz

Фонтана на Нептун

Не пропуштајте да ја посетите Собата Valdemar  и приватната капела на оваа палата.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДесерт на денот: Ружички од јаболка и лиснато тесто!
Следна објаваНајголемиот настан ноќта пред Оскарите во Лос Ангелес!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР