Диета која ве прави послаби и попаметни во исто време?

Да, навистина постои! Бидејќи одредена храна не е само ниска во калориите, туку го стимулира и мозокот.

Mind диетата ги комбинира различните диети и дозволува консумација исклучиво на здрава храна. Оваа диета вклучува храна како што се риба, грашок и јаткасти плодови, но понекогаш може да се наградите и со чаша вино.

Кога станува збор за паметна  диета, важно е целосно да се избегне нездравата храна. Тоа значи , без брза храна, црвено месо и слатки, односно сите причини за висок крвен притисок и долготрајно зачепување на артериитие со маснотии. Наместо тоа, диетата се потпира на целозрнести житарици, бобичасто овошје и многу зеленчук.


Тогаш, одберете храна со малку масти и која има хипотензивни својства. Од една страна придонесувате за губењето на килограмите, а од друга страна влијае на менталното здравје. За меѓу оброци кога ќе ве фати глад,  Mind диетата,  препорачува да се користат јаткасти плодови и чаша вино, што ја стимулира циркулацијата.

 

Можете да ги јадете овие производи: зеленчук, бобичасти плодови, цели зрна, пилешко, риба, грав, маслиново масло, вино, јаткасти плодови.

Не смеете да јадете овие производи: слатки, брза храна, пржена храна, црвено месо, путер, сирење.

На здравје!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСветот преку врати и прозорци
Следна објаваМодерна алтернатива на црната кожна јакна!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР