Едноставна и лесна осумчасовна диета, ќе ве импресионира со своите ефекти кои се научно докажани. Откако ќе ја пробате, таа ќе стане вашето ново омилено оружје во борбата против несакани килограми.

Основата на осумчасовната диета или како што уште се нарекува, диета 16: 8 е принципот на интервали и потрошувачка на храна во одреден интервал. Тоа значи дека можете да јадете само 8 часа на ден, а останатите 16 мора да бидат ограничени на вода или чај.

За прв пат во врска со овој диетален систем  на прехрана, почна да се зборува во 2012 година, кога е објавена книгата на David Zinczenko, која набрзо стана бестселер на New York Times. По неколку студии кои ја докажаа ефективноста на оваа исхрана без негативни здравствени ефекти, сега повторно стартува нов бран на овој вид на диета.

Временската рамка можеби е единствениот услов кон кој треба да се придржувате. Можете да изберете интервал за јадење од 7 или 11 часот наутро. Што ќе јадете, е исклучително ваш личен избор. Нема граници, но сепак внимавајте на основните правила на исхрана. Многу зеленчук, овошје и минимален внес на слатки и пекарски производи.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТренд: Шалот повеќе не носи само околу вратот!
Следна објаваНов хит во декорирањето на домот: меки столици!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР