Се чини дека сепак некаде грешевме, бидејќи според новата студија, газирана вода сигурно влијае врз нашата тежина, а еве ја причината зошто е тоа така.

Газираната вода, според последните податоци, влијае на рамнотежата на хормоните и предизвикува чувство на глад. Експертите за храна велат дека секој треба да пие помеѓу 2 и 3 литри вода дневно. Ние ги слушаме овие информации од ден на ден и  јасно ни е дека нема да добиеме на тежина, туку спротивното, ќе ни помогне да изгубиме на тежината.

Многумина од нас, сепак, претпочитаат газирана минерална вода, а ние не сме виделе до сега никакви проблеми во уживањето и хидрирањето со неа.

Сепак, се чини дека тоа ќе се промени. Палестинските истражувачи на Универзитетот Бирзеит во Рамалах откриле дека јаглерод диоксидот во газирана вода има влијание на рамнотежата на хормоните, особено на хормонот грелин. Овој хормон исто така се нарекува и хормон на гладта. Тој е одговорен за зголемениот глад. Но, како тоа да не е доволно лошо, туку и нашиот црн дроб го храни со повеќе маснотии, поради прекумерното внесување на CO2.

Сега знаеме дека со газирана вода треба да внимаваме и да го контролираме нејзинот внес.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗимата претставена на платната на големите сликари
Следна објаваКреативната декорација како централна точка во просторот!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР