Руски чај со вотка

Ви треба: 0,6 литри силен руски чај, 100 грама мед, чаша вотка и лажиче ванилин шеќер.

Прелијте 7 лажички чај со 0,6 литри врела вода и оставете да остои 10 минути. Водката измешајте ја со медот во посебен сад и направете хомогена смеса. Ставете го садот со силниот чај на средна температура и постепено додавајте ја мешавината од вотката со мед.

Шкотски чај
Ви требаат: 4 лажички чај, 150 грама павлака со 15% млечна маст, малку рум, 200 мл вода, 3-4 лажици шеќер.

Подгответе силен чај. Загрејте ја павлаката и додадете ја во чајот, а румот и шеќерот измешајте ги во посебна чинија. Сипете половина чаша чај и додадете го кремот, а потоа шеќерот и румот. Се темелно се меша. Чајот е подготвен.

Грог
Ви требаат 40 мл бел рум, црн чај, 15 мл сок од лимон, 40 грама лимон, шеќер и зачини по вкус.

Подгответе го црниот чај. Додадете неколку капки лимон, каранфилче и кардамон. Потоа додадете сок од лимон, шеќер и рум.

Шведски чај со млеко
100 милилитри млеко, 50 милилитри вода, 1 лажичка чај, 2 лажички шеќер.

Како да се подготви шведскиот чај: кога водата ќе почне да врие додадете ладно млеко, а потоа повторно вратете заедно да зовријат. Потоа додадете чај и шеќер, измешајте сè и оставете да отстои 10 минути. Чајот е подготвен.

Чај од цитруси
Ви требаат: 1 лажичка шеќер, половина чаша сок од лимон, половина чаша сок од портокал, лажичка цимет, 2 лажички зелен чај.

Измешајте шеќер, цимет и чај во сува форма. Ставете ја смесата во врела вода и оставете ја да остане 15 минути. Додадете го лимонот и сокот од портокал на крајот.

На здравје!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваParfois мотивира размислување за етикетите кои (си) ги ставаме во текот на животот.
Следна објаваКакво значење има цветот Антуриум според Фенг Шуи!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР