Новата кампања на брендот за пролет/лето 2018 е инспирирана од постојаната потрага по суштината на Parfois жената.

Модерна визија на светот и на тоа што значи да се биде жена, оваа кампања се труди да ги сруши границите и да го следи концептот на слобода и сила, во време на однапред дефинирани идеи и генерализации кои нè ограничуваат.

Оваа сезона брендот се стреми кон рушење на стереотипите и традициите преку фотографската леќа на Родриго Кармуега, користејќи едно од најголемите пристаништа во Португалија како позадина за фотографиите и видеото на кампањата.

Брит Вандерворт е главниот модел во кампањата и претставува жена која е уникатна и своја преку деконтекстуелизација и рушење на границите (социјални, морални, стилски…), кои во минатото одредувале каде, кога и како може да се биде жена. Во оваа кампања таа им дава ново значење на секојдневните предмети и ситуации и ги става во нова употреба во зависност од нејзините желби, без разлика што ќе кажат другите.

Оваа жена создава нов, специфичен и уникатен свет околу себе, спојувајќи ги чудните и прекрасните елементи: комбинација на минатото и сегашноста, уметноста и природата, спортот и софистицираноста. Овој начин на експериментално претставување на нештата го наоѓа своето место и во колекцијата на Parfois за пролет/лето 2018. Таа ни носи неочекувани комбинации, спој на стилови кои претставуваат еклектична верзоја на светот и на модата.

Стилови кои се сосема различни – уметнички и етно, се сплотуваат и носат посебна живост во парчињата кои ќе ги носиме во текот на целата сезона. Додатоците и етно мотивите на ранците и чантите им даваат кул изглед на минималистичките и едноставни парчиња, а земјените бои се комбинираат со тропски инспирирани принтови. Практични додатоци како чанти, ранци и бомбер јакни се комбинираат со поелегантни чевли или сандали на високи потпетици; парчиња направени од лесни материјали се во контраст со широки, тексас јакни. Идејата е секој да се чувствува слободен да создаде свој стил и да експериментира со парчињата облека или додатоци, во зависност од ситуацијата.

Впрочем, најнеочекуваните комбинации може да резултираат во највпечатлив изглед, а модерниот свет е место каде секој има можност да го креира својот изглед на сопствен уникатен начин.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајдобрите фотографии на 2017 според Flickr
Следна објава5 најубави чаеви од светот!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР