Каков е овој цвет и каква енергија носи во куќата во која се наоѓа? Сето ова е интересно да дознаете!

Главниот ефект на Антуриум според Фенг Шуи е тоа што тој може да спаси човек од депресија. Ова е особено важно денес, кога депресијата станува “вирусна”. Антуриумот го смирува човекот и влијае на доброто расположение. Исто така, овој прекрасен цвет го смирува умот, ги чисти мислите и ја зајакнува интуицијата.

Антуриум, исто така, привлекува пари во домот, но само под услов да во домот живеат добри, чесни и пристојни луѓе.

Со лоши луѓе, билката нема да успее и едноставно ќе пропадне. Затоа, ако вашиот Антуриум се исушил или ја променил бојата, ова е знак дека треба да размислите за промена на однесувањето и треба да бидете подобри и повеќе љубезни. Што се однесува до аурата, билката ги чиста и ги неутрализира негативните моменти, но не може да издржи голема негативна енергија, како што веќе беше споменато.

Антуриум помага да се изгради чиста љубов, особено е погоден за домовите на млади двојки и семејства со деца. Таквите луѓе ќе живеат во просперитет, среќа и љубов. Дури и ако имате долга врска или брак, овој цвет може да ви помогне. Тој ќе ве мотивира да ги обновите вашите чувства и да ја направите вашата врска посвежа и повозбудлива.

Што се однесува до локацијата во куќата, најдобро е да го поставите во правец исток. Од гледна точка за собите, растението е погодно за спална соба или дневна соба. Не треба да го ставате Антуриум во близина на електрични апарати.

Ако размислувате за подарок, ве советуваме да го изберете овој цвет. Домовите на вашите пријатели нека бидат исполнети со радост и смеа, а хармонија, среќа и мир  ќе владеат во вашата душа.

 

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објава5 најубави чаеви од светот!
Следна објава10 инспиративни цитати за почетокот на годината!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР